Najczęściej zadawane pytania

Jak długo trwa zabieg?

Pierwsza wizyta wymaga 1-1.5 godziny. Płukanie jelita trwa od 30-50 minut uwzględniajac indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta.

Czy do zabiegu należy sie specjalnie przygotować?

Osoby, które chcą sie poddać zabiegowi hydrokolonoterapii, a w szczególności te, które cierpią na zaparcia, powinny na dwa dni przed zabiegiem przyjmować naturalny preparat ispagul (sproszkowane łupiny nasion babki jajowatej Plantago ovata). Ma to na celu rozluźnienie zbitych mas kałowych i zwiększenie efektywności zabiegu. Można stosować również inne preparaty o wysokiej zawartości błonnika np: siemie lniane.

Również w tym okresie staramy się stosować dietę lekkostrawną obfitującą w kasze, warzywa i owoce, rezygnujemy ze spożywania mięsa oraz produktów wzdymajacych i ciężkostrawnych. Po zabiegu zaleca się stosowanie preparatu Lakcid przez okres 5 dni w celu uzupełnienia flory bakteryjnej.

Co odczuwamy podczas zabiegu?

Zabieg jest bezbolesny, dezwonny i sterylny. Temperatura podawanej pacjentowi wody dostosowana jest do temperatury ciała pacjenta. Ciśnienie i przepływ wody są całkowicie pod kontrolą i dostosowane są do komfortu pacjenta. Woda podawana jest do jelita małymi porcjami, lecz wielokrotnie i pod niewielkim ciśnieniem. Wartość ciśnienia nie przekracza ciśnienia, które powstaje w warunkach fizjologicznych w jelicie grubym. Uzyskuje się w ten sposób efekt stymulacji jelita do pracy i jego oczyszczenie na całej długości.

W celu pełnego rozluźnienia podczas zabiegu stosuje się elementy masażu jamy brzusznej. Osoby, które zdecydowały się na zabieg mówią o wrażeniach: odtrucia, lekkości, świeżości, przypływu energii.

Ile zaleca się zabiegów?

Liczba zalecanych zabiegów uzależniona jest od stanu zanieczyszczenia jelita grubego oraz jego motoryki. W celach profilaktycznych i oczyszczajacych zaleca się od 1 do 3 zabiegów (optymalnie). Przy regulacji pracy jelita z tendencją do zaparć 3 zabiegi (minimum) lub więcej. Zabiegi poczatkowo powtarza się raz w tygodniu, nastepnie raz na dwa tygodnie.

Dla utrzymania zdrowia zaleca się zabieg 2 razy do roku.

Czy na zakończenie zabiegu istnieje możliwość wykonania wlewu doodbytniczego?

Oczywiście na życzenie pacjenta wykonujemy wlewy z roztworu zawierajacego swieży sok z cytryny lub citrosept, wykazujacy silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Jakie są warunki sanitarne?

Terapia odbywa sie w specjalistycznym gabinecie zabiegowym. Aparat do hydrokolonoterapii jest dezynfekowany po każdym zabiegu. Elementy majace bezpośredni kontakt z pacjentem są wyłącznie jednorazowego użytku. Woda, której używa sie do zabiegu poddawana jest trójstopniowemu procesowi oczyszczania, co gwarantuje jej czystość.

Praca w gabinecie oraz wszystkie procedury sanitarne nadzorowane są przez Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Krakowie.